• Log in here | Username: | Password: Need to Create an account? Did you Forget your password?
  • Awards

    Burning River Lacrosse’s travel teams were founded in 2007 to showcase Northern Ohio lacrosse players who are highly skilled but also of high character. Unlike other travel teams that only accept coaches' recommendations, Burning River Lacrosse holds tryouts so that every player with an interest can showcase his talent and make a case for making the team.  As a result, our players are not primarily from 1 or 2 teams but are from numerous programs.  In fact, our 2016 teams had players from over 50 Northern Ohio schools. 

    Since the inception of Burning River Lacrosse, our teams have consistently finished at or near the top of the tournaments they have entered.  In 2017 our teams won 7 tournament Championships (30 overall), 2 Runners Up (17 overall), 1 Pool Championship.

    • Summer Tournaments - 2017 Results (7 tournament Championships, 2 Runners Up, 1 Pool Champion)
      • Trilogy Gettysburg Champions (2022 team)
      • Trilogy Gettysburg Runner Up (2021 team)
      • Trilogy Gettysburg Runner Up (2023/24 team)
      • King of the Hill Champions (2018 team)
      • MVP Champions (2019 team)
      • Pipe City Champions (2022 team)
      • Pipe City Champions (2023/24 team)
      • Inside Lacrosse Pool Champions (Maroon team)
      • Niagara Lacrosse Classic Champions (2021 team)
      • Niagara Lacrosse Classic Champions (2022 team)

    • High School - During the past 4 years our high school players received the following awards:
      • 7 Ohio Position Player Of The Year - ( Attack, 2 Midfield, LSM, Defense, 2 Goalie)
      • 3 MVP State Championship Game - (2 Offensive and Defensive)
      • 75 All Ohio - in 2016 - 7 (1st Team), 6 (2nd Team), 2 players (HM)
      • 27 of 41 All Americans
      • 11 Academic All Americans
      • 4 Northern Ohio Player of the Year
      • 8 Northern Ohio Position Player of the Year - Started in 2017
      • 191 All Region
      • 91 Captains

    • College - In 2015, 2016, 2017 our alumni have achieved the following:
      • 1 MLL Champion (Mike Perrino / Ohio Machine)
      • 1 Superbowl Title (Griff Whalen / Patriots)

      • 3 Pro Players (Lacrosse)

      • 4 National Champions / 1 National Runner Up

      • 1 USILA Player Of The Year
      • 1 USILA All American
      • 1 North / South Game
      • 2 Conference Freshman Of The Year
      • 6 Conference Player of the Week
      • 26 All Conference Awards
      • 23 Conference Champions and 3 Conference Runner Ups
      • 31 Players Participating In The NCAA Tournament

    Over the years, 170 of our travel team players have committed to, are playing for, or have played for 80+ different college programs at the varsity level (D1, D2, D3, JUCO).  See College Commitments


    2017 Awards

    MLL World Champion
    • Mike Perrino / Ohio Machine

    Professional Player
    • Mike Perrino makes the Ohio Machine roster

    College Players

    National Champion
    Nate Brunner (Limestone / FOGO) - Mentor
    • Trent Meandler (Salisbury / Defense ) - Hudson

    National Runner Up
    Alex Maruna (RIT / Defense) - St. Ignatuis

    USILA Player Of The Year
    Kyle Weber (Bates / M) - Chagrin Falls

    USILA All American
    Kyle Weber (Bates / M) - Chagrin Falls

    Conference awards / Notable Career Awards

    aron Blossey

    Wittenberg/G

    Rocky River

    1st Team All NCAC
    NCAC All Tournament Team

    Mario Caito

    Canisius /M

    Solon

    MAAC All-Academic Team

    Steven Coss

    Canisius /M

    Jackson

    2nd Team All MAAC
    MAAC All-Academic Team

    Drew Fox

    Ohio Northern Solon 2nd Team All OAC

    Liam Ganzhorn

    Canisius /G

    Univ School

    1st Team All MAAC Tournament Team
    MAAC All-Academic Team

    Brendan Gallagher

    Emmanuel /D

    Solon

    1st  Team All-GNAC

    Trevor Hamm

    Canisius /D

    Solon

    MAAC All-Academic Team

    Hunter Jenkins

    Hiram

    Solon

    Honorable Mention All NCAC
    Hiram Offensive MVP

    Alex Maruna

    RIT

    St. Ignatius

    2nd Team All Liberty League

    Cameron Marous

    Ohio Northern Brecksville OAC Freshman Of The Year
    2nd Team All OAC

    Ethan Scully

    College of Wooster

    Hawken

    2nd Team All NCAC

    Mike Vitale

    Sienna

    St. Ignatius

    MAAC All-Academic Team

    Kyle Weber

    Bates / M

    Chagrin

    1st Team NEILA All New England
    1st Team All-NESCAC
    Preseason First Team All-New England

    Conference Championships

    Alex Brown

    U of Albany / M

    Solon

    America East Regular Season Champions (undefeated)

    Nate Brunner

    Limestone / FOGO

    Mentor

    Conference Carolinas Tournament Championship

    Charlie Costin

    Stevenson / D

    Jackson

    MAC Commonwealth Regular Season Champion (undefeated)

    Erik Hammer

    Seton Hill / D

    Medina

    GMAC Tournament Champion

    Tanner Jaramillo

    Lourdes / M

    Sylvania N

    WHAC Tournament Champion

    Clarke Jones

    Bates / A

    Univ. School

    NESCAC Regular Season Champions (undefeated)

    Bryan Karn

    U of Tampa / G

    Solon

    Sunshine State Conference Champions

    Will Koester

    Mercyhurst / G

    Sylvania

    GMAC Regular Season Champions (undefeated)

    Alex Maruna

    RIT / D

    St. Ignatius

    Liberty League Conference Co Champion
    Liberty League Tournment Champion

    Michael Poe

    Mercyhurst / D

    Rocky River

    GMAC Regular Season Champions (undefeated)

    Jon Powell

    FGCU / D

    Jackson

    SELC Tournament Champions

    Gavin Shaner

    Nazareth / FOGO

    W. Geauga

    Empire Eight Tournament Champions

    Kyle Weber

    Bates / M

    Chagrin

    NESCAC Regular Season Champions (undefeated)

    Notable

    Liam Ganzhorn

    Canisius / G

    Univ School

    MAAC Defensive Player of the Week

    Cameron Marous

    ONU / A

    Brecksville

    OAC Off Player of the Week for the week of Mar. 26-Apr. 1.

    Cameron Marous

    ONU / A

    Brecksville

    4th in points of OAC with 36 goals, 24 assists as a freshman

    Jake Maruna

    Holy Cross

    St. Ignatius

    First ever Patriot League playoff win

    Brock Riemenschneider

    BW / A

    Rocky River

    100th Career Point

    Frank Savena

    Walsh / A

    Brecksville

    First postseason bid ever

    Ethan Scully

    Wooster / D

    Hawken

    Part of Wooster defense that led nation in takeaways (216)

    Travel Team Honors
    • Trilogy Gettysburg Champions (2022 team)
    • Trilogy Gettysburg Runner Up (2021 team)
    • Trilogy Gettysburg Runner Up (2023/24 team)
    • King of the Hill Champions (2018 team)
    • MVP Champions (2019 team)
    • Pipe City Champions (2022 team)
    • Pipe City Champions (2023/24 team)
    • Inside Lacrosse Pool Champions (Maroon team)
    • Niagara Lacrosse Classic Champions (2021 team)
    • Niagara Lacrosse Classic Champions (2022 team)

    High School Awards
    • Under Armour - 4 players honored
    • All American - 8 of 11 players honored
    • Academic All American - 3 Players honored
    • All Ohio - 25 players total
    • Northern Ohio Player of the Year - Division 1
    • Northern Ohio Position Player of the Year - 8 players honored
    • All Region - 45 players total
    • 23 Captains


    2016 Awards

    Professional Player
    • Vince Gravino drafted by the Ohio Machine

    College Players

    National Champion
    Evan Jacob (GCCC/M) - Rocky River HS

    Conference awards / Notable Career Awards

    Steven Coss

    Canisius /M

    Jackson

    MAAC All-Tournament Team & All-Academic Team

    Drew Fox

    Ohio Northern / D

    Solon

    OAC Freshman Of The Year & 2nd Team All OAC

    Brendan Gallagher

    Emmanuel /D

    Solon

    Third Team All-GNAC

    Liam Ganzhorn

    Canisius /M

    US

    MAAC All-Academic Team

    Hayes McGinley

    St. Joes /M

    US

    NEC All-Tournament

    Mike Perrino

    Canisius /M

    Solon

    MAAC All-Academic Team

    Will Pilat

    Roanoke

    VA

    2nd Team All ODAC and 200th career point

    Steve Slagle

    Ohio Northern /A

    Solon

    3x Conference Player of the Week and HM All OAC

    Alec Sulesky

    RIT / M

    Medina

    Honorable Mention All Liberty League

    Conference Championships

    Cory Boeschenstein

    Colorado College

    US

    Locker-Stabler Cup Champions

    Colin Brady

    Mercyhurst / D

    Shaker

    ECAC Champion

    Alex Brown

    U of Albany

    Solon

    American East regular season champions (undefeated)

    Brendan Gallagher

    Emmanuel /D

    Solon

    GNAC Champions

    Joe Gravino

    Mercyhurst / M

    St. Edward

    ECAC Champion

    Brett Hornung

    Marquette / M

    St. Ignatius

    Big East Champion

    Bryan Karn

    U of Tampa

    Solon

    Sunshine State Conference Champion

    Chris Kendell

    Quinnipiac / D

    Jerome

    MAC Champion

    Will Koester

    Mercyhurst / G

    Sylvania

    ECAC Champion

    Hayes McGinley

    St. Joes /M

    US

    NEC Conference Championship – Runner up

    Bobby Perez

    Endicott / A

    River

    Commonwealth Coast Conference – runner up

    Mike Poe                 

    Mercyhurst / D

    River

    ECAC Champion

    Will Pilat

    Roanoke

    VA

    ODAC Conference Championship – Runner up

    Alec Sulesky

    RIT / M

    Medina

    Liberty League Conference champion

    Jake White

    OCC / D

    Jackson

    NJCAA Region 3 Champion.

    High School Awards
    • Ohio Position Player Of The Year - 2 players honored (LSM and Defense)
    • All American - 5 players honored
    • Academic All American - 3 Players honored
    • All Ohio - 15 players total - 7 (1st Team), 6 (2nd Team), 2 players (HM)
    • 1 Northern Ohio Player of the Year - Division 2
    • All Region - 51 players total - 32 (1st Team), 11 (2nd Team), 8 (HM)
    • 25 Captains


    2015 Awards

    College Players
    National Champion
    Jake White (OCCC/D) - Jackson HS

    Conference awards / Notable Career Awards
    Brendan Gallagher (Emmanuel /D)
    – Second Team All GNAC
    Geoff Geppert (Haverford) - Honorable Mention All Centennial Conference
    Will Pilat (Roanoke) - 100th career goal  
    Andrew Preiser (Swarthmore) - Honorable Mention All Centennial Conference
    Kyle Weber (Bates) - Honorable Mention All New England

    Conference Championships
    Emmanuel (Brendan Gallagher/Solon)
    - GNAC champions
    St. Vincent (Bryce Pasquariello/Wooster) - ORLC regular season title.
    OWU (Tyler Flynn/US) - NCAC champions.
    Nazareth (Gavin Shaner/West G) – Empire 8 Conference champions.
    OCC (Jake White/Jackson) - NJCAA Region 3 champions.
    RIT (Alec Sulesky/Medina) - Liberty League Conference champions
    Endicott (Bobby Perez/River)- Commonwealth Coast Conference champions

    Travel Team Honors (2015 class - 6 Div I, 3 Division II and 10 Division DIII and 2 Club commitments)
    • Won Irondequiot Invitational (2020 Team).
    • Won Pipe City U15 division (2019 Team).
    • Won Bracket at MVP (2016 Team).
    • Went undefeated (5-0) at Niagara Lacrosse Classic (2019 team).
    • Finalist Irondequiot Invitational (2019 Team).
    • Finalist Syracuse Shootout (2017 Team).
    • Semifinalist King of the Hill (2017 Team).
    • Semifinalist Syracuse Shootout (2016 Team).
    • Semifinalist Syracuse Shootout (2018 Team).
    • 8 players selected for the King of the Hill All Star game.
    6 players selected for the MVP All Star game.
    2 Players Selected for the Midwest Under Armour Team.
    Numerous individual camp All Star Awards.
    2019 Team went 14-3 on the summer with 2 championships and 1 runner up.
    2020 Team went 13-2 on the summer with a championship.

    High School Awards
    • Ohio Position Player Of The Year - 2 players honored (Midfield and Goalie) and 1 coach (jim Scully)
    • 2 MVPs State Championship Game (Offensive and Defensive)
    • All American - 6 of the 9 All-American spots. (14 of 19 in the past 2 years
    • Academic All American - 3 of 5 Players honored
    • All Ohio - 20 players total - 9 (1st Team), 4 (2nd Team), 7 players (HM)
    • 2 Northern Ohio Player of the Year - Division 1 and Division 2
    • All Region - 52 players total - 24 (1st Team), 15 (2nd Team), 13 (HM)
    • 25 Captains



    2014 Awards

    Travel Team Honors (2014 class - 5 Div I, 4 Division II and 8 Divisions DIII commitments)
    Won Irondequiot Invitational (2017 Team)
    • Went undefeated (5-0) at the Syracuse Shootout (2015 Team)
    • Went undefeated (5-0) at the Niagara Lacrosse Classic (2020 Team)
    • Finalist Irondequiot Invitational (2018 Team)
    • Finalist Pipe City (2018 Team)
    • Semifinalist Irondequiot Invitational (2019 Team)
    • 2015 Team had a 7 game win streak against some of the top teams in the nation.
    • 3 players selected for the King of the Hill All Star game
    5 players selected for the MVP All Star game
    • 7
    Players in the Final group for the Midwest Under Armour Team
    • 3 Players Selected for the Midwest Under Armour Team

    High School Awards
    • Ohio Position Player Of The Year - 3 players honored (Attack, Midfield, Defense)
    • MVP State HAmpionship Game
    • All American - 8 of the 10 All-American spots. Yes 8 of 10!!!!.
    • Academic All American - 2 Players honored
    • All Ohio - 5 (1st Team), 7 (2nd Team), 3 players (HM)
    • All Region - 27 (1st Team), 11 (2nd Team), 5 (HM)



    2013 Awards

    Overall (2013 class - 4 Div I, 4 Division II and 10 Divisions DIII commitments)
    Dick’s Sporting Goods names selects BR Lax as A Top Youth Program. The award is given to only five US youth sports organizations.We are selected because of the success of our efforts to grow lacrosse in NE Ohio and due to the work we have done in the community through our Spielman College Lacrosse (raised $49,000+ for Breast Cancer Research) and Fisher House (raised $300,000+ to support the families of severely wounded an/or ill military service members).

    Professional Players
    • Scott Loy ('10) is drafted in the fourth round by the Ohio Machine.

    College Players
    • Jordan Boreman (Berry College) was named SAA All-Sportsmanship Team, Honorable Mention All-SAA
    • K.C. Callahan (OWU) was named Honorable Mention All-NCAC w/ 39 GBs and 12 CTs.
    Vince Gravino (Canisius) was named to the MAAC All Rookie Team and 2x Rookie Of The Week
    Sean Hohan (Wooster) was named 1st team all conference
    • Scott Loy (Syracuse) was named ESPN Player of the Game against Johns Hopkins in a 13-8 Win.
    • Will Pilat (Roanoke) was named 3rd team all conference
    • Alec Sulesky (RIT) was named Liberty League Rookie of the Week.

    Elite Team

    • 8 Players in the Final group for the Midwest Under Armour Team
    • King Of The Hill - Had 4 players selected for the All Star game
    • MVP Tournament - repeated as Open Division Champions - Had 4 players selected for the All Star game
    • Syracuse Shootout - Finished Undefeated (5-0) -
    • Compiled a 10 game win streak against national opponents

    Select Team
    • Lake Erie Shootout - (3-2) in Elite Division Had 6 players selected for the All Star game

    U14 Team
    • NDP Tournament - finished in 3rd place in U15 Division

    U13 Team
    • Lake Erie Showcase - Undefeated (5-0)



    2012 Awards

    Overall (2012 class - 8 Div I, 2 Division II and 13 Divisions DIII commitments)
    • Defensive MVP state championship game
    • 1 Academic All American Award winner
    • 6 All-American Award winners
    • 34 All Region Award winners (24 - 1st team)

    Elite Team
    • 1 player on the Midwest Under Armour Team
    • 4 Players in the Final 40 for the Midwest Under Armour Team
    • King of the Hill (3-2) 11th of 28 teams - Had 3 players selected for the All Star game
    • MVP Tournament - Open Division Champions - Had 3 players selected for the All Star game
    • Syracuse Shootout - (5-1)

    Select Team
    • Lake Erie Shootout - (3-2) in Elite Division Had 5 players selected for the All Star game
    • Syracuse Shootout - Undefeated (4-0-2)
    • UP Lax (4-1-1)

    Rising Team
    • Lake Erie Shootout - Undefeated (5-0)
    • NDP Atlantic Cup - Quarterinalist



    2011 Awards

    Elite Team (2011 class - 6 Div I and 9 Divisions DIII commitments)
    3 players on the Midwest Under Armour Team
    6 Players in the Final 40 for the Midwest Under Armour Team
    Syracuse Shootout - (4-2)

    2013/Select Team
    Summer Slam - Quarterfinalists (4-1)
    NDP Atlantic Cup - Finalist (6-1)
    NDP Tournament of Champions - Qualified - Dec 30, to Jan 1, 2012

    2014/Rising Team
    Lake Erie Shootout - Undefeated (3-0-2)
    NDP Atlantic Cup - Semifinalist

    2015/U15 Team
    Lake Erie Shootout - Finalist (4-1)
    NDP Atlantic Cup - Semifinalist
    NDP Tournament of Champions - Qualified - Dec 30, to Jan 1, 2012

    2016 U14 Team
    Lake Erie Showcase - Finalist (4-1)



    2010 Awards

    Elite Team (7 D1 and 9 D2/D3/Juco commitments)
    King Of the Hill - 8th of 24 teams
    Syracuse Shootout -Undefeated (5-0)

    2012/Select Team
    MVP/Rutgers Tournament - Semifinalist
    Lake Erie Showcase - Undefeated (5-0)
    NDP Atlantic Cup - Champion (6-0)
    NDP Tournament of Champions - 5th place (5-1) - consolation bracket champion

    2013/Rising Team
    NDP Atlantic Cup - Semifinalist

    2014/U15 Team
    NDP Atlantic Cup - Finalist
    President's Cup - Champion
    NDP Tournament of Champions - Semifinalist

    2015/16 U13 Team
    Lake Erie Showcase - Undefeated (5-0)



    2009 Awards

    Elite Team
    Hobart/Brine Challenge Cup - Semifinalist

    2011/Select Team
    Lake Erie Showcase - Undefeated (5-0)
    NDP Atlantic Cup - Finalist
    NDP Tournament of Champions - Finalist

    2012/Rising Team
    NDP Atlantic Cup - Semifinalist

    2013/U15 Team
    NDP Atlantic Cup - Finalist
    President's Cup - Finalist
    NDP Tournament of Champions -5th place - consolation bracket champion



    2008 Awards

    Elite Team
    NDP Midwest Cup - Champions Elite Division
    Hobart/Brine Challenge Cup - Semifinalist
    Warrior Fall Ball - Undefeated (3-0)

    2010/Select Team
    NDP Midwest Cup -Champions Rising Division

    2011/U15 Team
    NDP Midwest Cup - Finalist
    President's Cup - Champions


     

    Our Sponsors

    Our Partners

    Site Powered By:

    Privacy Policy | Sitemap

    © 2005-2018 Burning River Lacrosse and Total Sports Advantage, LLC.
    All Rights Reserved.