• Log in here | Username: | Password: Need to Create an account? Did you Forget your password?
  • Local High School Games By Date - Home Team On Right - Check Local School Listing For Times

    A listing of this Spring's high school games is below.

    For in game scores and results follow us on Twitter @BRLAX


    Week of May 15 - 22, 2017 - State Playoffs (Check with home school for time of game)

    (D1 R1 Bracket, D1 R2 Bracket, D2 R5 Bracket, D2 R6 Bracket)

    • Monday, May 15 - No games

    • Tuesday, May 16 - Regional Qualifying - Home team on the right (in Bold)

      * Game 0 TBD at  St. Francis deSales
      * Game 1 Richfield Revere at  Avon Lake
      * Game 2 Olmsted Falls at  Ottawa Hills
      * Game 3 Padua at  Rocky River
      * Game 4 TBD at  CVCA
      * Game 5 Holy Name at  Wooster
      * Game 6 TBD at  Hoban
      * Game 7 Walsh Jesuit at  Bay
      * Game 8 TBD at  University School
      * Game 9 Orange at  Uniontown Lake
      * Game 10 NDCL at  W. Geauga
      * Game 11 Chardon at  Hawken School
      * Game 12 TBD at  Chagrin
      * Game 13 Lake Catholic at  Benedictine
      * Game 14 Cardinal Mooney at  Kenston
      * Game 15 Central Catholic at  Roosevelt


    • Wednesday, May 17 - Regional Qualifying - Home team on the right (in Bold)

      * Game A TBD at  Hoover
      * Game B Mentor at  Solon
      * Game C Glen Oak at  St. Edward
      * Game D Boardman at  Jackson
      * Game E Riverside at  Hudson
      * Game F Uniontown Green at  Brecksville
      * Game G Cleveland Hts at  St. Ignatius
      * Game H Stow at  Shaker
      * Game J Berea at  Marysville
      * Game K Sylvania North at  Medina
      * Game L Tol St. John at  Delaware Hayes
      * Game M Wadsworth at  Olentangy
      * Game O Strongsville at  Anthony Wayne
      * Game P Brunswick at  Olentangy Orange
      * Game R Westlake at  Perrysburg


    • Friday, May 19 - Regional Quarterfinals - Home team on the right (in Bold)

      * TBD Avon Lake at  St. Francis deSales
      * TBD Rocky River at  Ottawa Hills
      * TBD Wooster at  CVCA
      * TBD Bay at  Bowling Green
      * 5 PM Uniontown Lake at  University School
      * 6 PM Hawken at  W. Geauga
      * TBD Lake Catholic at  Chagrin Falls
      * TBD Delaware Hayes at  Medina
      * 7 PM Kent at  Kenston

    • Saturday, May 20 - Regional Quarterfinals - Home team on the right (in Bold)

      * TBD Solon at  Winner Eastlake v Hoover
      * 1 PM Anthony Wayne at  Olentangy
      * TBD Westlake at  Olentangy Orange
      * TBD Jackson at  St. Edward
      * TBD Brecksville at  winner Riverside v Hudson
      * 12 PM Shaker at  St. Ignatius

    • Tuesday, May 23 - Regional Semifinals - Home team on the right (in Bold)
      *
      6:00 PM
      Hawken at  University School 
      *
      6:00 PM
      Rocky River at  St. Francis deSales
      *
      7:00 PM
      Kenston at  Chagrin Falls
      *
      TBD
      Bowling Green at  CVCA

    • Wednesday, May 24 - Regional Semifinals - Home team on the right (in Bold)
      *
      6:00 PM
      St. Ignatius at  Hudson
      *
      7:00 PM
      Jackson at  Hoover

    • Friday, May 26 - Regional Finals - Home team on the right (in Bold)
      *
      6:00 PM
      CVCA v St. Francis deSales at Heidelberg Univ

    • Saturday, May 27 - Regional Finals - Home team on the right (in Bold)
      *
      11:00 AM
      St. Ignatius v Hoover at Wooster HS
      *
      3:30 PM
      Chagrin Falls v University School At Stow Monroe Falls

    • Wednesday, May 31 - State Semifinals - Home team on the right (in Bold)

    • Saturday, June 3 - State Finals - Home team on the right (in Bold)

      * 1 PM Division 2 Championship at  Ohio Wesleyan Stadium
      * 7 PM Division 1 Championship at  Ohio Wesleyan Stadium



    Local Boys HS (May)- Home Team On Right - Check with the Home Team for game times.

    • Monday, May 8, 2017

      * Bay at  Avon HS
      * GlenOak at  Boardman
      * Green at  Brecksville-Broadview
      * Berea-Midpark at  Brunswick
      * Eastlake North at  Kenston
      * N-D Cathedral Latin at  Lake-Uniontown
      * Cleveland Benedictine at  Olmsted Falls
      * Canfield at  Orange
      * Gilmour Academy at  Padua Franciscan
      * Cardinal Mooney at  Poland Seminary


    • Tuesday, May 9, 2017

      * Cleveland Heights at  Berea-Midpark
      * St Francis DeSales at  Clarkston
      * Louisville at  Hoover/No. Canton
      * University School at  Hudson
      * Rocky River at  Massillon-Jackson
      * Brunswick at  Medina
      * Solon at  Mentor
      * Western Reserve Acad at  Olentangy HS
      * Wadsworth at  Revere
      * Westlake at  St Edward
      * Cuyahoga Valley Christn at  St Vincent-St Mary
      * Brecksville-Broadview at  Stow Munroe Falls
      * Shaker Heights at  Strongsville
      * Sylvania Southview at  Toledo St John's


    • Wednesday, May 10, 2017

      * Green at  Chardon
      * Padua Franciscan at  Cleveland Benedictine
      * Kenston at  Hawken School
      * N-D Cathedral Latin at  Kent Roosevelt
      * Avon Lake at  Olmsted Falls
      * Brother Rice Orange at  Perrysburg
      * Boardman at  Riverside
      * Archbishop Hoban at  Walsh Jesuit


    • Thursday, May 11, 2017

      * Lake Catholic at  Eastlake North
      * Louisville at  GlenOak


    • Friday, May 12, 2017

      * Gilmour Academy at  Brecksville-Broadview
      * Mentor at  Cuyahoga Valley Christn
      * Shaker Heights at  Delaware Hayes
      * Cleveland Benedictine at  Green
      * Hudson at  Kent Roosevelt
      * N-D Cathedral Latin at  Lake Catholic
      * Avon HS at  Lutheran West
      * Holy Name at  Olmsted Falls
      * Revere at  Orange
      * Westlake at  Rocky River
      * GlenOak at  St Vincent-St Mary
      * Willoughby South at  Stow Munroe Falls
      * St Francis DeSales at  Toledo St John's
      * Lake-Uniontown at  Wadsworth


    • Saturday, May 13, 2017

      * Bay at  Canfield
      * Lake-Uniontown at  Cleveland Heights
      * Hoover/No. Canton at  Massillon-Jackson
      * Riverside at  Mentor
      * Medina at  St Edward
      * Archbishop Hoban at  St Vincent-St Mary
      * Rocky River at  Walsh Jesuit
      * Berea-Midpark at  Westlake
      * Toledo St John's at  Wooster

    Our Sponsors

    Our Partners

    Site Powered By:

    Privacy Policy | Sitemap

    © 2005-2017 Burning River Lacrosse and Total Sports Advantage, LLC.
    All Rights Reserved.